قلعه پرویزخان

‌قلعه تاریخی پرویز خان در فاصله 24 کیلومتری بروجرد قرار دارد.
‌عطا حسن‌پور، یک باستان‌شناس لرستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در این باره اظهار کرد: قلعه تاریخی پرویزخان در فاصله 24 کیلومتری شرق بروجرد- محور بروجرد اراک در کنار روستای آقبلاغ استقرار یافته است.
وی اضافه کرد: بنا بر اطلاعات حاصله این قلعه که چون نگینی در بستر طبیعت بکر و آرام استوار شده به دستور شخصی به نام نصرالله خان از اعیان منطقه احداث و به عنوان اقامتگاهی زیبا و استراحتگاهی تابستانی مورد استفاده بوده است.
حسن‌پور ادامه داد: قلعه پرویزخان که دارای چهار برج است همانند بسیاری از قلاع ایرانی دارای یک ورودی رفیع با در دولنگه‌ای چوبی و تزئیناتی آجری است که در طرفین درگاه دو خواجه‌نشین احداث و با گذر از این ورودی به یک دالان مسقف و سپس حیاط مرکزی، مرتبط شده است که خود به دو بخش نسبتاً مجزا تقسیم می‌شود.
این پژوهشگر تصریح کرد: قسمت سالم‌تر بنا که شواهد مبین الحاقی بوده آن در دوره‌های پس از ساخت است در ضلع جنوب غربی و در دو طبقه احداث شده است.
وی اظهار کرد: طبقه زیرین شامل یک اصطبل ستون‌دار با طاق‎های آجری بوده که به طرز ماهرانه‌ای اجرا شده است.
حسن‌پور گفت: طبقه فوقانی دارای یک ایوان به ارتفاع تقریبی 60 سانتی‌متر از کف حیاط است که نمای آن را با سه طاق نیم‌دایره آجری در کمال سادگی آراسته‌اند. در پشت این فضای نیمه‌باز یک پس‌تالار پنج دری و در طرفین آن دو اتاق قرینه ایجاد که نمای بیرونی آن با تزئینات آجری و طاق‌های قوسی نیم‌دایره‌ای مزین شده است.
این محقق بیان کرد: سایر مکان‌های لازم نظیر مطبخ، تنورخانه، انبار علوفه و... در قسمت چپ ورودی اصلی و تمامی فضاهای لازم جهت اسکان و زندگی را تکمیل می‌کند.

 

انتخابگر پوسته

دی ان ان